طلبگی های همسر یک طلبه

امام على علیه السلام : حق ، راه بهشت است و باطل ، راه جهنم و بر سر هر راهى دعوت کننده اى است .

طلبگی های همسر یک طلبه

امام على علیه السلام : حق ، راه بهشت است و باطل ، راه جهنم و بر سر هر راهى دعوت کننده اى است .

مشخصات بلاگ
طلبگی های همسر یک طلبه

به خانه ی مجازی همسر یک طلبه خوش آمدید . قدم کلیک هایتان بر چشم ...
از وقت تان برای خنده استفاده کنید ؛ زیرا خنده موسیقی و آهنگ روح است .

آخرین مطالب

تقلب با چه طعمی ؟؟؟

دوشنبه, ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۳، ۰۹:۰۸ ب.ظ

بسم الله العالم

این روزها تنور امتحانات داغ است و تقلب هم چاشنی آن شده ...

به قول برادرم تا تقلب نباشد امتحان معنی ندارد یا اینکه فصل امتحانات با تقلب زیباست .

فصل امتحانات برای من همیشه قشنگترین و لذت بخش ترین خاطرات را به همراه دارد . نمی دانم چرا ؟ اصلا حضور روزانه در کلاس درس را دوست نداشتم . فقط می خواستم روزهایی تکراری بگذرد و فصل امتحانات از راه برسد . شماره میز ؛ شماره کلاس و حضور مراقبین ؛ رسمی بودن آزمون را دوست داشتم . البته گاهی تقلب هم آزمون را جذاب تر می کرد . گاهی فاز شیطانی و گاهی فاز مذهبی به سرمان میزد و تقلب جایگاهش را در ذهن به زشت و زیبا مبدل می نمود .

 

یادم می اید دبیرستانی که بودم ؛ میز و نیمکتمان سه نفره بود . موقع امتحانات ؛ دو کلاس اولی نشستیم و وسطمان یک کلاس دومی بود . از بخت خوش اقبالمان دختر عمه عزیز که بسیار هم باهوش بود شماره اش به میز من افتاد . مرا بگویید قند توی دلم آب شد که هیچ . با خود می گفتم آخ جون . فدات بشم خدا هوامو داری .

البته من هم بچه زرنگ بودم ها اما گاهی شیطنت بازی هایمان گل می کرد و لای کتاب را در حد یک ادای دین باز میکردیم که پدر نگوید جواب زحماتم چی شد یا مادر نگوید خوب اگر درس نمی خوانی پس شوهرت میدهم تا بچه قد و نیم قد از سر و کولت بالا بروند . حقیقتا اصلا خوشم از مرد ها نمی امد . به نظرم مردها ، کودکانی بزرگ هیکل اند که مدام باید مواظبشان بود . تر و خشکشان کرد و از گل نازک تر به انها نگفت . وای از روزی که نازشان را نکشیم . دنیا عوض شده ! حالا زن ها باید ناز مردشان را بخرند .

خدایا کارمان به کجا که نکشیده ...

بگذریم ...

آن روز ؛ دنیا به من رو کرده بود و دختر عمه جان برگه ام را برداشت و همه را جواب داد . من هم یه نفس عمیق .

روزی معلم مطالعاتم که بسیار یکدیگر را دوست داشتیم مرا که همیشه سر کلاسش داوطلب بودم و نمره های بیست ردیف میکردم ؛ وقتی دید یک سوال را نمی توانم جواب بدهم به میز پشت سری نشاند و داخل برگه ای کوچک نوشت : داخل کشوی میز کتاب هست بردار و جوابت را بنویس . نمی دانم شاید داشت مرا امتحان می کرد . من که به غرورم بر می خورد با این همه نمره بیست حالا برای یک سوال سابقه ام را خراب کنم ؛ سری به علامت منفی تکان دادم و فکر کردم و در نهایت نمره ام بیست شد . معلم ام لبخندی زد و چیزی نگفت ... واقعا لذت بخش بود برایم . 

دوران دانشگاه هم تقلب می کردم اما خیلی کم بیشتر تقلب می رساندم و برگه جواب را در اختیار دوستان می گذاشتم .

سال آخر دانشگاه واقعا طعم شیرین تقلب نکردن و نمره عالی گرفتن را چشیدم . 

گاهی میشد که هر چه فکر میکردی نمی توانستی جوابی برای سیاه کردن لااقل برگه امتحان پیدا کنی ؛ آنوقت میدیدی کسی ایستاده و می گوید آقا لطفا یه برگه دیگه ؛ اینجا بود که می خواستی صندلی را در حلقش فرو کنی تا دیگر برگه خالی طلب نکند یا به قول دوستان خودکار را در چشمانش فرو میکردی تا دیگر سوالی برای جواب دادن نبیند .

بعد نیست گاهی برای مرحم دل دیگران تو هم کمی کوتاه بیایی و از جواب دادن منصرف شوی . آخر تا کی خودنمایی ...

برادرم می گفت : یک روز درس نخوانده بودم و سر جلسه امتحان کنار شاگرد دوم کلاس نشستم که اتفاقا حفظ کردنش عالی بود و درسی مثل تاریخ که برایم جالب نبود را حسابی قورت میداد. آنقدر زیاد توضیح داده بود که هر چه نگاه میکردم جواب را نمی یافتم . سرم را روی میز گذاشتم و خندیدم . مراقب که متوجه من شد و دید نمی توانم بنویسم چیزی نگفت . بعد امتحان به دوستم گفتم خلاصه ی جواب های امتحان در کتاب وجود دارد برو ببین درست نوشتی ؟ همگی خندیدند . اینجاست که دلت می خواد بزنی له اش کنی واقعا ...

اما بعد اینکه متوجه شدم تقلب اشکال دارد دیگر تقلب را روانه ی خانه ی بخت کردم و طعم شیرینش را چشیدم . به امید روزی که تقلبی نمک امتحان نباشد...

حکم تقلب در امتحان از نگاه مراجع تقلید:

 

حضرت آیت الله خامنه ای:

تقلب حرام است ولی اگر تخصص و مهارت لازم را برای کاری که برای آن استخدام شده دارد و مقررات استخدام رعایت شده استخدام و دریافت حقوق اشکالی ندارد.*حضرت آیت الله مکارم شیرازی:

در صورتی که در یکی دو ماده درسی تقلب کرده باشد هر چند کار خلاف کرده ولی مدرک گرفته شده و ادامه تحصیل و استخدام با آن مدرک اشکال ندارد.

*حضرت آیت الله سیستانی:

استفاده او اشکال ندارد گرچه عمل او جایز نیست.


حضرت آیت الله صافی گلپایگانی:

تقلب در هر امری جایز نیست.

 

 

 
  • همسر یک طلبه

تقلب

حکم تقلب از نظر شرع

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">